Fairfield Crystal Classic 2010


Best Performers

Jake Lucas – Ferguson “Guys and Dolls”

Peyton Penger –Horace Mann “Eagle Pride”

Peter Hoffman – Loveland “Revolution”

Austin Buyler – Bunsold “Mini Swingers”

Drake Walls – Edgewood “Mini Warehouse”

Logan Fox – Hamilton “Cutting Edge”

Patrick Strader – North Ridge “Redcoats”

Amelia Oh – Ankeny “Connection"

Sammy Pence – Hamilton “Fascinating Rhythm”

Moriah Locklear – Colerain “Cardinal Company”

Ashley Quiocho – Lawrence Central “Sweet Sensations"

Amanda Velcamp – Center Grove “Debtones”

Victoria Goins – John Burroughs “Sound Sensations”

Amy Collins – Center Grove “Surround Sound”

Tommy Hirin – Ada “Varsity Chorale”

Megan Beati – Milton Union “Center Stage”

Tyne Powers – North Union “Noteables”

Jeff Burton – South Dearborn “Opening Knight"

Josh Williams – Loveland “By Request”

Cassidy Liptoch – Piqua “The Company”

David Groh – Lebanon “Lebanon Singers”

Logan Moore – Colerain “Show Cards”

Chelub Davenport – Hamilton “Rhapsody In Blue”

Whitney Wilder – Eisenhower “Elite Engery”

Jacqual Hudson – Clinton “Attaché”

Chloe Pataunude – John Burroughs “Powerhouse"

Jared McElroy – Center Grove “Sound System”

Jasmine Walton – Lawrence Central “Central Sound"

Patrick Gacusan – Marysville “Swingers Unlimited”


Solo Comp

Tyler Mann – John Burroughs "Powerhouse"

Regan Goins – Marysville "Swingers Unlimited"


Middle School

Grand Champion

Edgewood "Mini Warehouse"

 

1st Runner Up

North Ridge "Redcoats"

 

2nd Runner Up

Hamilton "Cutting Edge"

 

Best Vocals

Edgewood "Mini Warehouse"

 

Best Choreography

Edgewood "Mini Warehouse"

 

Best Costumes

North Ridge "Redcoats"

 

Best Female Vocalist

Kelsey Sams – Hamilton "Cutting Edge"

 

Best male Vocalist

Benjamin Lohrberg – North Ridge "Redcoats"


Single Gender

Grand Champion

John Burroughs "Sound Sensations"

 

1st Runner Up

Center Grove "Debtones"

 

Best Vocals

John Burroughs "Sound Sensations"

 

Best Choreography

John Burroughs "Sound Sensations"

 

Best Female Vocalist

Victoria Goins – John Burroughs "Sound Sensations"


Prelims

Best Tech Crew

Piqua "The Company"

 

Best Set

Clinton "Attaché"

 

Best Combo

Clinton "Attaché"

 

Best Costumes

Clinton "Attaché"

 

Best Female Vocalist

Marisol Lopez - Clinton "Attaché"

 

Best Male Vocalist

JT Talley – Eisenhower "Elite Energy"

Small Mixed

1st Place

South Dearborn "Opening Knight"

 

2nd Place

Milton-Union "Center Stage"

Large Mixed

1st Place

Clinton "Attaché"

 

2nd Place

John Burroughs "Powerhouse"


Finals

Grand Champion

Clinton "Attaché"

 

1st Runner Up

John Burroughs "Powerhouse"

 

2nd Runner Up

Center Grove "Sound System"

 

3rd Runner Up

Eisenhower "Elite Energy"

 

4th Runner Up

Marysville "Swingers Unlimited"

 

5th Runner Up

Lawrence Central "Central Sound"

 

Best Vocals

John Burroughs "Powerhouse"

 

Best Choreography

Clinton "Attaché"


 

Directors can request a digital copy the full results from this competition by filling out the form below.

Name *
Name