Fairfield Crystal Classic 2015


Best Performers

Levi Hancock – Jacoy Coy "Guys & Dolls"

Caleb Campbell – Ankeney "Connection"

Zach Schafer – Bunsold "Mini Swingers"

Molly Oldham – ETC "Main Street Singers"

Grace Powell – Loveland "Revolution"

Emily Russel – Hamilton "Cutting Edge"

Claire Edison – Loveland "Allure"

Elisabeth Ivanovic – ETC "Rouge"

Naomi Isaic – Clover Hill "Iridescence"

Jennifer Maldanado – Pike "Mystiques"

Alyssa Grimm – Bishop Dwenger "Elegance"

Morgan Gerhart – Naperville "High Heeled Harmony"

Alexa Marcum – Mt Zion "Les Femmes"

Abby Dungan – Ada "Varsity Singers"

Jasmine Duong – Northwest "Knight Lights"

Cathy Livesay – Clover Hill "Senergy"

Christina Clark – Olentangy "Keynotes"

Kelsey Gibbs – Teays Valley "Prominent Rendition"

Bryce Burnmaster – Powhatan "Resonance"

Megan Gray – Winfield "General Admission"

Micah Nicol – Wapakoneta "Singsation"

Lucy Ly – Bishop Dwenger "Summit Sound"

Kayla Brotherton – Ross "Rhythm & Motion"

Gillian Mitchell – Lebanon "Singers"

Mackenzi Groves – Albertville "Center Stage"

Lindsey Norquist – Edgewood "Choraliers"

Amelia Oh – Beavercreek "Friends"

Shawn Purdy – Twinsburg "Great Expectations"

Really Ingnal – Hamilton "Rhapsody In Blue"

Morgan Shields – Pike "Encore"

Charles White – ETC "All Americans"

Jules Juliano – Clover Hill "New Dimensions"

Eric Heely – Naperville "Entourage"

Payton Bellman – Colerain "Show Cards"

Tim Kim – Loveland "By Request"

 

Overall Best Performers

Sean Purdy – Twinsburg "Great Expectations"

Christina Clark – Olentangy "Keynotes"


Solo Competition

Colton Smith – Albertville "Center Stage"

Ryla Garske – ETC "All Americans"


Middle School

Grand Champion

Loveland "Revolution"

 

1st Runner Up

Ankeney "Connection"

 

2nd Runner Up

Jacob Coy "Guys & Dolls"

 

Best Vocals

Loveland "Revolution"

 

Best Choreography

Loveland "Revolution"

 

Best Costumes

Ankeney "Connection"

 

Best Female Vocalist

Meaghan Evans – Ankeney "Connection"

 

Best Male Vocalist

Aidan Hubbard – Loveland "Revolution"


Single Gender

Grand Champion

Naperville "High Heeled Harmony"

 

1st Runner Up

Loveland "Allure"

 

2nd Runner Up

Clover Hill "Iridescence"

 

Best Vocals

Naperville "High Heeled Harmony"

 

Best Choreography

Loveland "Allure"

 

Best Soloist

Lindsay Cernack – Naperville North "High Heeled Harmony"


Small Mixed Prelims

Best Costumes

Olentangy "Keynotes"

 

Best Tech Crew

Olentangy "Keynotes"

 

Best Combo

Clover Hill "Senergy"

 

Best Male Vocalist

Myles Fullenkamp – Wapakoneta "Singsation"

 

Best Female Vocalist

Kaelynn Wilkes – Olentangy "Keynotes"


Large Mixed Prelims

Best Costumes

Twinsburg "Great Expectations"

 

Best Set

Albertville "Center Stage"

 

Best Tech Crew

Beavercreek "Friends"

 

Best Combo

Naperville North "Entourage"

 

Best Male Vocalist

Chris Brown –  Pike "Encore"

 

Best Female Vocalist

Lauryn Hobbs – ETC "All Americans"


Small Mixed Finals

Grand CHampion

Olentangy "Keynotes"

 

1st Runner Up

Ross "Rhythm and Motion"

 

2nd Runner Up

Wapakoneta "Singsation"

 

3rd Runner Up

Bishop Dwenger "Summit Sound"

 

4th Runner Up

Winfield "General Admission"

 

5th Runner Up

Teays Valley "Prominent Rendition"

 

Best Vocals

Olentangy "Keynotes"

 

Best Choreography

Olentangy "Keynotes"


Large Mixed Finals

Grand CHampion

Twinsburg "Great Expectations"

 

1st Runner Up

Naperville North "Entourage"

 

2nd Runner Up

Loveland "By Request"

 

3rd Runner Up

ETC "All Americans"

 

4th Runner Up

Clover Hill "New Dimensions"

 

5th Runner Up

Colerain "Showcards"

 

Best Vocals

Naperville North "Entourage"

 

Best Choreography

Twinsburg "Great Expectations"


 

Directors can request a digital copy the full results from this competition by filling out the form below.

Name *
Name