Fairfield Crystal Classic 2016


Best Performers

Mercy Bennett – Woodside "Class Act"

Anna Meuller – Loveland "Revolution"

Elaina Bogert – Bunsold "Mini Swingers"

Siya Aurora – Coy "Guys and Dolls"

Abby Newell – Clinton "Ambassadors"

Victoria Osborne – Matoaca "Up Front"

Aubry Ryback – Perrysburg "Jackettes"

Mitch Huntchman – Marion Harding "Swingers Xtreme"

Clara Bishop – Burbank "Impressions"

Alison Copley – Teays Valley "Glamorous Edition"

Daniella Monceda – Loveland "Allure"

Mary Horrine – Bishop Dwenger "Elegance"

Bre Ford – Clover Hill "Iridescence"

Abby Wyatt – Beech "Melodic Impact"

Morgan Walton – Northwest "Knight Lights"

Claire Newberg – Perrysburg "Jacket Racket"

Ryan Dodson – Matoaca "High Impact"

Hanna Moore – Edgewood "Choraliers"

Olivia Patterson – Teays Valley "Prominent Rendition"

Jack Bryant – Clover Hill "Synergy"

Xavier Webber – Wapakoneta "Singsation"

Joseph Cook – Bishop Dwenger "Summit Sound"

Adreon Clark – Ross "Rhythm and Motion"

Justin Adams – Marion Harding "Harding Singers"

Ashton Wenger – Morgantown "Images"

Keaton Hendricks – Hurricane "Red Hot"

Oshra Gadaar – Olentangy "Keynotes"

John Briones – Burbank "In Sync"

Zoe Smith – Loveland "By Request"

Alexis Williams – Marysville "Swingers Unlimited"

Daria Matheson – Clover Hill "New Dimensions"


Solo Competition

Ian Capuyan – Bishop Dwenger "Summit Sound"

Callie Altepeter – Beech "Melodic Impact"


Middle School

Grand Champion

Loveland "Revolution"

 

1st Runner Up

Clinton "Ambassadors"

 

2nd Runner Up

Bunsold "Mini Swingers"

 

Best Vocals

Loveland "Revolution"

 

Best Choreography

Loveland "Revolution"

 

Best Costumes

Loveland "Revolution"

 

Best Female Vocalist

Jordan Collins – Loveland "Revolution"

 

Best Male Vocalist

Aidan Hubbard – Loveland "Revolution"


Single Gender

Grand Champion

Loveland "Allure"

 

1st Runner Up

Clover Hill "Iredescence"

 

2nd Runner Up

Burbank "Impressions"

 

Best Vocals

Burbank "Impressions"

 

Best Choreography

Loveland "Allure"

 

Best Soloist

Rachel Ingal – N/A


Small Mixed Prelims

Best Costumes

Ross "Rhythm and Motion"

 

Best Tech Crew

Teays Valley "Prominent Rendition"

 

Best Combo

Teays Valley "Prominent Rendition"

 

Best Male Vocalist

Alex Williams – Wapakoneta "Singsation"

 

Best Female Vocalist

Shelby Martel – Wapakoneta "Singsation"


Large Mixed Prelims

Best Costumes

Marysville "Swingers Unlimited"

 

Best Set

Clover Hill "New Dimensions"

 

Best Tech Crew

Olentangy "Keynotes"

 

Best Combo

Clover Hill "New Dimensions"

 

Best Male Vocalist

Tim Kim – Loveland "By Request"

 

Best Female Vocalist

Allison Vance – Hurricane "Red Hot"


Small Mixed Finals

Grand CHampion

Edgewood "Choraliers"

 

1st Runner Up

Ross "Rhythm and Motion"

 

2nd Runner Up

Matoaca "High Impact"

 

3rd Runner Up

Teays Valley "Prominent Rendition"

 

4th Runner Up

Bishop Dwenger "Summit Sound"

 

5th Runner Up

Clover Hill "Synergy"

 

Best Vocals

Edgewood "Choraliers"

 

Best Choreography

Edgewood "Choraliers"


Large Mixed Finals

Grand CHampion

Burbank "InSync"

 

1st Runner Up

Loveland "By Request"

 

2nd Runner Up

Marysville "Swingers Unlimited"

 

3rd Runner Up

Clover Hill "New Dimensions"

 

4th Runner Up

Hurricane "Red Hot"

 

5th Runner Up

Olentangy "Keynotes"

 

Best Vocals

Burbank "InSync"

 

Best Choreography

Burbank "InSync"


 

Directors can request a digital copy the full results from this competition by filling out the form below.

Name *
Name