Loveland Showfest 2015


Best Performers

Alyssa Baker – South Dearborn "Showcase"

Mallorie Fulk – Edgewood "Center Stage"

Quinn Wuebker – Jacob Coy "Guys and Dolls"

Faith Meece – Hamilton "Cutting Edge"

Maya Stokes – Fairfield "Rhythm Express"

Olivia Miller – Marysville "Mini Swingers"

Treston Haines – Ankeney "Connection"

Schuyler Curtis – Edgewood "Mini Warehouse"

Trent Ramsey – Marion Harding "Singers Xtreme"

Lexi Ingals – Edgewood "Sophisticated Ladies"

Courtney Mader – Norwell "Knight Stars"

Hannah Everhart – Milton Union "Center Stage"

Simon Herman – Harrison "Harmonics"

Shaina Thorton – St Clairsville "St C Singers"

Paige Clark – Edgewood "New Edition"

Jordan Shaffer – Norwell "Knight Moves"

Mary Satchwill – South Dearborn "Opening Knight"

Jenna Kohlman – Ross "Rhythm & Motion"

Kelsey Wagner – Marion "Harding Singers"

Wade Sturgill – Teays Valley "Prominent Rendition"

Ashlyn Edwards – Middletown "Purple Pizzazz"

TJ Iddings – Piqua "The Company"

Hannah Bandico – Hamilton "Rhapsody In Blue"

Emily Shafner – Beavercreek "Friends"

Rachel Larking – Marysville "Swingers Unlimited"

Madison Cowden – Edgewood "Music Warehouse"

Brandon Yoder – Lebanon "Singers"


Middle School

Grand Champion

Fairfield "Rhythm Express"

 

1st Runner Up

Ankeney "Connection"

 

2nd Runner Up

Edgewood "Mini Warehouse"

 

3rd Runner Up

Jacob Coy "Guys and Dolls"

 

4th Runner Up

Marysville "Mini Swingers"

 

5th Runner Up

Hamilton "Cutting Edge"

 

6th Runner Up

Edgewood "Center Stage"

 

7th Runner Up

South Dearborn "Showcase"

 

Best Vocals

Fairfield "Rhythm Express"

 

Best Choreography

Fairfield "Rhythm Express"

 

Best Combo

Fairfield "Rhythm Express"

 

Best Crew

Ankeney "Connection"

 

Best Female Vocalist

N/A – Fairfield "Rhythm Express"

 

Best Male Vocalist

N/A – Fairfield "Rhythm Express"


Prelims

Best Combo

Marysville "Swingers Unlimited"

 

Best Tech Crew

Piqua "The Company"

Small Mixed

Grand Champion

Norwell "Knight Moves"

 

1st Runner Up

Ross "Rhythm and Motion"

 

2nd Runner Up

South Dearborn "Opening Knight"

 

3rd Runner Up

St Clairsville "St C Singers"

 

4th Runner Up

Edgewood "New Edition"

 

5th Runner Up

Milton Union "Center Stage"

 

6th Runner Up

Harrison "Harmonics"

 

Best Vocals

Norwell "Knight Moves"

 

Best Choreography

Norwell "Knight Moves"

 

Best Male Vocalist

N/A – Norwell "Knight Moves"

 

Best Female Vocalist

N/A – St Clairsville "St C Singers"

Large Mixed

Grand Champion

Marysville "Swingers Unlimited"

 

1st Runner Up

Edgewood "Music Warehouse"

 

2nd Runner Up

Beavercreek "Friends"

 

3rd Runner Up

Hamilton "Rhapsody In Blue"

 

4th Runner Up

Piqua "The Company"

 

5th Runner Up

Marion "Harding Singers"

 

6th Runner Up

Lebanon "Singers"

 

7th Runner Up

Teays Valley "Prominent Rendition"

 

8th Runner Up

Middletown "Purple Pizzazz"

 

Best Male Vocalist

N/A – Edgewood "Music Warehouse"

 

Best Female Vocalist

N/A – Marysville "Swingers Unlimited"


Finals

Grand CHampion

Marysville "Swingers Unlimited"

 

1st Runner Up

Edgewood "Music Warehouse"

 

2nd Runner Up

Hamilton "Harmonics"

 

3rd Runner Up

Beavercreek "Friends"

 

4th Runner Up

Norwell "Knight Moves"

 

Best Vocals

Marysville "Swingers Unlimited"

 

Best Choreography

Marysville "Swingers Unlimited"


 

Directors can request a digital copy the full results from this competition by filling out the form below.

Name *
Name