Loveland Showfest 2016


Best Performers

Kaylyn Ayers – Edgewood "Center Stage"

Alyssa Baker – South Dearborn "Showcase"

Sam Covert – Hamilton "Cutting Edge"

Jillian Gruber – Coy "Guys and Dolls"

Amanda King – Edgewood "Mini Warehouse"

Tyler Brown – Ankeny "Connection"

Natalia Rosieles – Norwood "Silhouettes"

Brooke Sarber – Fishers "Silver Sound"

Kiralynn Moser – Elgin "Energizers"

George Shillcock – Harrison "Harmonics"

William Hersey – Milton Union "Center Stage"

Tori Thomas – South Dearborn "Opening Knight"

Clayton Eschenbrener – Ross "Rhythm & Motion"

Rachel Robers – Fishers "Silver Streak"

Hannah Thomas – Beavercreek "Friends"

Alvin Mantey – Hamilton "Rhapsody in Blue"

Rachel Mangold – Colerain "Show Cards"

John Caballes – Marysville "Swingers Unlimited"


Middle School

Grand Champion

Ankeney "Connection"

 

1st Runner Up

Edgewood "Mini Warehouse"

 

2nd Runner Up

Hamilton "Cutting Edge"

 

3rd Runner Up

Jacob Coy "Guys and Dolls"

 

4th Runner Up

Edgewood "Center Stage"

 

5th Runner Up

South Dearborn "Showcase"

 

Best Vocals

Ankeney "Connection"

 

Best Choreography

Ankeney "Connection"

 

Best Combo

Edgewood "Mini Warehouse"

 

Best Crew

Ankeney "Connection"

 

Best Female Vocalist

Meaghan Evans – N/A

 

Best Male Vocalist

Tyler Brown – N/A


Prelims

Best Combo

Colerain "Show Cards"

 

Best Tech Crew

Beavercreek "Friends"

 

Best Choreography

Marysville "Swingers Unlimited"

 

Best Vocals

Marysville "Swingers Unlimited"

Single Gender

Grand Champion

Fishers "Silver Sound"

 

Best Soloist

Jasmine Rowsey – N/A

Small Mixed

Grand Champion

South Dearborn "Opening Knight"

 

1st Runner Up

Ross "Rhythm and Motion"

 

2nd Runner Up

Fishers "Silver Streak"

 

3rd Runner Up

Milton Union "Center Stage"

 

4th Runner Up

Harrison "Harmonics"

 

5th Runner Up

Elgin "Energizers"

 

Best Male Vocalist

Adrean Clark – N/A

 

Best Female Vocalist

Olivia Jones – N/A

Large Mixed

Grand Champion

Marysville "Swingers Unlimited"

 

1st Runner Up

Colerain "Show Cards"

 

2nd Runner Up

Beavercreek "Friends"

 

3rd Runner Up

Hamilton "Rhapsody In Blue"

 

Best Male Vocalist

Ethan Pugh – Marysville "Swingers Unlimited"

 

Best Female Vocalist

Echinachea Motescalaros – N/A


Finals

Grand CHampion

Colerain "Show Cards"

 

1st Runner Up

Marysville "Swingers Unlimited"

 

2nd Runner Up

Beavercreek "Friends"

 

3rd Runner Up

Ross "Rhythm and Motion"

 

4th Runner Up

South Dearborn "Opening Knight"

 

5th Runner Up

Hamilton "Rhapsody in Blue"

 

Best Vocals

Colerain "Show Cards"

 

Best Choreography

Colerain "Show Cards"


 

Directors can request a digital copy the full results from this competition by filling out the form below.

Name *
Name